Fransızca Öğrenmek İstiyorum

Doğru çalışma planı ile Fransızca konuşmanızı geliştirmeyi daha kolay bir hale getirebilirsiniz! Fransızca öğretmeni Carol Beth L’nin tavsiyesine uyun ve tek kelimeyle muhteşem bir çalışma planı oluşturun. Sizin için işe yarayan bir yöntem başkasına hitap etmeyebilir ve her yaklaşımın sonucu da değişiklik gösterebilir. İşte Fransızca öğrenme sürecinde işinize yarayacak 10 taktik:

 

  1. Kendi başınıza çalışmak için vakit ayırın

Genelde kendi başlarına çalışıp düzenli bir programı olmayanlar daha yavaş ilerleme kaydeder çünkü yeteri kadar (ya da hiç) çalışmazlar. Bazı insanlar Fransızca öğrenmeye kendi başlarına çalışacak zamanları olmayacağını bilerek başlar. Eğer siz de bu durumdaysanız yöntemlerinizin bu duruma uyum sağlayabileceğinden emin olun. Zamanınız kısıtlıysa kelime kartları ya da kelime ve dilbilgisi notları tuttuğunuz bir defter tutun ve her zaman yanınızda taşıyın. Böylece bir iki dakika boş vakit bulduğunuzda bunlara göz atabilirsiniz. Basit cümlelerle kendi dilinize çeviriler yapabilir kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca, Fransızca öğrenmek için blog ve Youtube videoları gibi harika online kaynaklara da göz atmakta fayda var.

 

  1. Özel ders veren bir öğretmen bulun

Dersler için zamanınız yok, öğreniminizle ilgili birebir yardıma ihtiyacınız var, kendi hızınızda ilerlemek istiyor ya da yoğun programınıza uyum sağlayabilecek bir seçenek arıyorsanız özel ders almak çözüm olabilir. Özel ders veren öğretmenler genelde aynı anda sadece tek kişiyle ilgilenir. Sizin ve öğretmeniniz için de uygunsa bazı öğretmenler aynı anda birden fazla öğrenciyle de çalışabilir.

 

  1. Kursa gidin

Kursa gitmek, tek başına çalışabilen ve ödev yapabilen kişiler için oldukça etkili bir yöntemdir. Konuşma sınıfları genelde en az ödev verilen sınıflardır. Yine de çok az ödevi olan ya da hiç ödev gerektirmeyen sınıfların, öğrencilerin kendi başlarına gelişmelerine pek de olanak sağlamadıklarını aklınızda tutmakta fayda var.

 

  1. Uzun vadede istikrarlı olun

Dil öğrenmek bir gecede olacak şey değil, bu düzenli pratik yapmayı gerektirir. Sadece kısa süreli ya da gelişigüzel çalışıyorsanız hızlı bir şekilde kendinizi geliştiremeyebilirsiniz. Her gün ya da haftada 3-4 defa bile olsa çalışmak, pratik yapmak ve öğrendiğinizi pekiştirebileceğiniz bir saat belirlemek, düzenli bir şekilde ilerleme kaydetmenize olanak sağlar. Gün içindeki diyaloglarınızda kendi kendinize “Bunu nasıl tercüme ederdim?” Diye sorup Fransızca düşünmeye başlayabilirsiniz.

 

  1. Fransızca konuşan insanlarla iletişime geçin

Fransızca buluşma etkinlikleri, konuşma grupları bulun ya da kendiniz bir tane başlatın. Bölgenize bağlı olarak, meetup.com diğer fransız(ca) hayranları bulabilmeniz için değerli bir site olabilir. Bazen üniversiteler ya da kolejler frankofon bağlantıları bulmanıza yardımcı olabilir. Kendi bölgenizdeki Fransızca konuşma gruplarını internette aramayı deneyin. Fransızca çevirmen arkadaşlarınız varsa onlardan öneriler alabilir ve kendinizi karşı dilde ifade etmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

 

  1. Fransızca videolar izleyin

Seviyenize ve ilgi alanınıza bağlı olarak bu videolar animasyon, çocuk filmleri, komediler, belgeseller ya da Youtube videoları olabilir. Başlangıç seviyesindeki öğrenciler altyazılı izleyerek başlayabilir ama uygun seviyeye geldiğinizde altyazısız izlemeye geçmek gerçekten önemlidir. Bir videoyu Fransızca altyazısız izlemek, günlük konuşmayı takip edebilecek seviyede anlayabildiğinizi gösterir. Sözlü ve yazılı Fransızcayı aynı anda takip ederek her iki türü ve aralarındaki bağlantıyı da pekiştirirsiniz.

 

  1. Günlük ya da anı defteri tutun

Başlangıç seviyesinde bile bunu yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz sınırlı dili kullanın ve gününüzle alakalı yazacak basit birkaç şey bulun. Ya da zaten tuttuğunuz bir günlüğünüz varsa buradaki cümleleri basitleştirerek Türkçe’den Fransızca’ya çeviri yapmayı deneyin.

 

  1. Fransızca okuyun

Uzmanların nasıl yazdığını gördüğünüzde onların kullandığı kalıpları içselleştirmeye başlayacaksınız. Seviyeniz çok ileri değilse masal, çizgi roman gibi çocuk kitaplarını okuyabilirsiniz.  Örneğin Asteriks ve Oburiks, Tenten popüler Fransızca çizgi romanlarından bazılarıdır. Ya da favori kitabınızın Fransızca’ya tercüme edilmiş baskısını alın ve karşılaştırmalar yaparak okumayı deneyin.

 

  1. Fransızca konuşulan bir ülkeye seyahat edin

Bu muhtemelen düşük bütçeliler için uygun değil. Öte yandan bir tatil için ya da yurtdışı eğitim programı için kenara ayıracak parası olanlar için muhteşem bir fırsat olabilir. Bazı değişim programları, size yoğun Fransızca pratik yapabileceğiniz ortamlar sağlayabilir. Bir turist olarak ülkeyi keşfedebilir, tercüman tutup turlara katılabilir (Fransızca turlar da dahil) ve tarihini öğrenebilirsiniz.

 

  1. Mektup arkadaşı bulun

Birbirinize sadece birkaç mektup ya da e-mail gönderebilir ya da hayat boyu süren bir arkadaşlık kurabilirsiniz. Her halükarda bu, Fransızca pratik yapmak ve anadili Fransızca olan biri hakkında daha fazla şey öğrenmek ve kendiniz hakkında da onlara bir şeyler öğretmek için başka bir yoldur. Ya da yazarken zorlandığınızı hissederseniz mektubu önce kendi anadilinizde yazıp sonra bunun Fransızca çevirisini yapmayı deneyin!