İSPANYA’DA ERASMUS

İnsanların en çok gitmek istediği ve kültürünü, tarihini, turistik yerlerini merak ettiği ülkelerden biridir İspanya. Bu güzel ülkeyi sizlere tanıtmak istiyorum. Sadece sosyal anlamda değil öğrenim hayatımızı da ilgilendiren bilgileri şu anda bölümümüze ERASMUS programıyla gelmiş olan Alicia Martin ile yaptığım kısa röportaj ile birlikte sizlere aktaracağım.
Kalabalık bir nüfusa sahip olan Madrid İspanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Barselona ise her yıl binlerce turisti ağırlamakla birlikte dünyanın sayılı şehirlerinden biridir. İspanya’da farklı uluslardan birçok insan yaşamaktadır bu tüm bu etkenler İspanya’yı uluslararası bir ülke yapar. Avrupa’nın güneybatısında İber yarımadasında yer alan İspanya’nın tarihi, siyasi, kültürel ve sosyal açıdan önemli bir yeri vardır. Neden başka bir ülke değil de İspanya diye sorarsanız verebileceğim birçok cevap var. Diğer ülkelerde zor bulabileceğiniz sıcak ortam derim ilk olarak. Kuşkusuz İspanya Akdeniz kültürünün en önemli yansımalarından biridir ve Latin kültürünün de önemli bir parçasıdır. Türkiye ile birçok benzer yönünü bulabilirsiniz çünkü iki ülkede Akdeniz kültürünü, sıcaklığını ve yaşantısını farklı şekillerde yorumlasalar da benzer birçok yönleri vardır. Bu bazılarımız tarafından önemli bir faktör olarak görülmese de girdiğimiz ortama alışmamızda çok büyük bir etkisi vardır. İspanya’nın en önemli olanaklarından biri de dünyada 500 milyon insanın konuştuğu dili öğrenme fırsatınızın olmasıdır. İspanya’nın olanakları tabi ki sadece bunlar değil! Avrupa, Kuzey Amerika ve Latin Amerika’nın kültürel bir dönüm noktasında yer almaktadır. İspanya, yıllar boyunca Roma İmparatorluğu ve Arap egemenliğinde kalmıştır ayrıca Picasso ve Dali gibi eşsiz sanatçıların etkisinde kalmıştır. Tüm bunlar İspanya’nın gücünü ve tarihi önemini vurgulamaktadır.
Daha önce de söylediğim gibi İspanya’nın olanakları bunlarla sınırlı değildir. Eğitim alanına da önem vermekte ve birçok çalışma yapmaktadır. Özellikle Madrid öğrencilere eşsiz fırsatlar sunar. Devlet ve vakıf üniversitelerinin yanı sıra özel üniversiteler de bulunmaktadır. Ayrıca, Madrid çevredeki ülke ve şehirlere gitmek isteyen öğrenciler için birçok uygun ulaşım imkanı sağlar. Tren, otobüs, uçak ve metro ile çok uygun fiyatlara seyahat etme imkanı sağlar ve öğrencilerin bütçelerine de uygundur. Eğitim için gitmenize rağmen başka şehirleri ve kültürleri görme fırsatına kolayca erişebilirsiniz. İspanya’nın son dönemde yaşadığı kriz vatandaşlarını olumsuz etkilese de öğrenciler için uygun fiyata eğitim ve yaşam koşulları sunar. İspanya’da genellikle devlet okulları vardır ve eğitimin süresi Türkiye’deki gibi 4 yıldır ancak bu bazı okullarda 3 yıllık olarak değişebilir. Birçok dil okulu da yabancılara kapısını açmıştır ve kaliteli bir şekilde dil öğrenme fırsatı sunar. Bunun yanı sıra diğer birçok ülke gibi İspanya’da da ERASMUS programına katılmanız mümkündür ve bu programa katılmak içi izlemeniz gereken bazı yollar vardır. Bilindiği üzere ERASMUS kısa süreli bir değişim programıdır ve İspanya bu kapsamda birçok öğrenciyi kabul etmektedir. Bazı okullar İspanyolcanın yanı sıra İngilizce eğitim vermektedir bu sayede öğrenciler kendilerine uygun dili seçebiliyor ve bu işinizi biraz da olsa kolaylaştırıyor.
ERASMUS demişken bölümümüze bu programla gelmiş olan Alicia Martin ile hem ERASMUS hem okulumuz hem de dersler hakkında kısa bir röportaj yaptım. Bizimle paylaştığı bilgilerin önemli olduğunu düşünüyorum ve eğer bu programa katılmak isteyenler varsa onlara ışık tutacağına inanıyorum.

Merhaba Alicia, öncelikle ülkemize ve Ankara’ya hoş geldin. İlk olarak Ankara’yı ve okulumuzu nasıl buldun?
Ankara’nın büyük bir şehir olmasını, gidilebilecek birçok yer olmasını ve etkinlikleri sevdim ama bazen Ankaralıların “büyükşehir hayatı” yaşamadıklarını yani canlı bir şehir olmadığını düşünüyorum ama bunlara rağmen ERASMUS ruhunu yaşayabiliyorum. Okulunuzu kendi okuluma ve derslerime çok benzediği için sevdim ve çok farklılık olmadığı için kendimi burada rahat hissediyorum.

Peki, dersleri ve okulları kıyaslarsak bize söyleyebileceğin neler var?
Bizim okulumuzda ara sınav yok biz sadece final sınavına giriyoruz ve çok fazla proje yapıyoruz. Gerçekten çok! Ara sınav sistemi olmadığı için hocalarımız projelerimizi değerlendiriyor ve projeler genelde araştırmaya dayalı oluyor. Zamanımın çoğunu kütüphanede geçiriyorum bu projeler için. Yoruluyorum ama bir yandan da çok faydalı oluyor. Derslerimiz buradaki gibi 3 saatlik değil en fazla 2 saat ders yapıyoruz hatta genelde 1 buçuk saatte bitiyor. İspanya’da Tercümanlık bölümüne girebilmek için üniversite puanları çok yüksek ve sınavdan sonra da üniversitelerin özel yetenek sınavlarına girmek zorundasınız. Burada aldığım bazı dersler sayılmıyor ve İspanya’ya dönünce okulumun uzama ihtimali var ama bunların benim için bir önemi yok. Okulumuzda 40a yakın hoca var her konuyla farklı bir hoca ilgileniyor bu yüzden bölümünüzdeki hoca sayısını görünce çok şaşırdım. Ancak hocalarınızla olan iletişiminiz gerçekten çok iyi ve bu beni çok etkiledi çünkü bizim hocalarımızla iletişim kurmamız pek mümkün olmuyor çünkü hocalarımız biraz sert.
ERASMUS programını bize öneriyor musun? Yaşadığın zorluklar oldu mu?
Kesinlikle öneriyorum! Kalacak yer, sigorta ve bürokrasiyle ilgili bazı sorunlar yaşadım elbette ve alışma süreci de geçirdim. Ama ERASMUS kesinlikle bir hayat tecrübesi. Farklı bir kültürü tanımak ve farklı bir eğitim sisteminde okumak güzel bir tecrübe. Sosyal ve kültürel farklılıkları tatmak, yeni şeyler öğrenmek başka bir deyişle gerçek hayatı öğrenmek ERASMUS.
Son olarak şunları söyleyebilirim ki sizleri İspanya’daki yaşam ve eğitim hakkında bilgilendirmek istedim. Eğer siz de bir gün İspanya’ya turistik ya da eğitim amacıyla gitmek isterseniz bu bilgilerin size yardımcı olmasını ve sizi İspanya’ya gitmeniz konusunda teşvik edebilmesini çok isterim. İspanya sizlere hem eğlenceli hem de eşsiz fırsatlar sunuyor!

EZGİ BOZKURT