Kanada’da Öğrenci Olmak

Kanada ortographic - Kanada'da Öğrenci OlmakKanada dendiğinde ilk olarak akla soğuk iklimi gelir. Ama emin olun Kanada halkı, ikliminin tam tersine oldukça sıcaktır. Bana sorarsanız, Ankara’nın ayazına aşina olan herkes Kanada’da yaşayabilir. Soğuk ile bir sorununuz yoksa, Kanada’da yaşama fırsatı bulmak belki de başınıza gelebilecek en güzel şeylerden biridir. Nereden mi biliyorum? Çünkü orada yaşama, hatta okuma fırsatı buldum.

Bildiğiniz üzere, Kanada’da İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki tane resmi dil vardır. Ama Fransızca ağırlıklı olarak sadece Quebec eyaletinde konuşuluyor. Bu nedenle eğer İngilizce seviyeniz yeterli düzeydeyse pek zorluk çekmiyorsunuz. Hatta belli bir süreden sonra kendinizi halktan biri gibi hissedeceğinizi bile söyleyebilirim.

Benim gibi öğrenci olarak veya dilinizi geliştirmek amaçlı gidebilirsiniz. Bunun için öncelikle öğrenci vizesi almanız gerekiyor. Ancak öğrenci vizesi, turist vizesi kadar kolay alınmıyor. En azından gerekli belgeleri toplamak biraz yorucu bir süreç. Örneğin evraklarınızın neredeyse hepsinin yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi gerekiyor. Daha sonra yeminli tercümesi yapılan evraklar, Kanada büyükelçiliğine teslim ediliyor. Uzun bir süreç ama buna değeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Zaten vizenizi aldıktan sonra her şeyin çok hızlı ilerlediğini göreceksiniz.

Unutmadan! Eğer uzun süreliğine Kanada’da kalacağım diyorsanız oturma izni almayı da aklınızın bir köşesinde bulundurun derim. Zaten belirli bir süre orada yaşadıktan sonra Kanada vatandaşlığı alabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar!

IŞIL AKSOYOĞLU