fransızca yeminli tercüman noter onaylı

Fransızca Öğrenmek İçin En İyi 10 İpucu

  Fransızca Öğrenirken Kullanılabilecek Taktikler

  1. Kendinizi Fransızca ile çevreleyin

  Kendinizi öğrenmeye çalıştığınız dille çevrelemek her zaman işe yarar. 20 seneyi aşkın zamandır akıcı Fransızca konuşan Christina, ergenliğinde, Fransızca düşünerek, Fransızca sayı sayarak, saati Fransızca söyleyerek, kendi kendine Fransızca konuşarak ve Fransızce çeviri yaparak Fransızca öğrendiğini söylüyor.

  Bu zamanda sosyal medya hayatımızın bir parçası olduğu için artık bunları yapmak çok kolay, Youtube’da hepsini yapabilir ve Facebook’unuzu Fransızca’ya çevirebilirsiniz. Eğer bir dilde kendinizi geliştirmek istiyorsanız, o dilde yaşayıp, o dille kalkıp o dille yatmanız gerekiyor.

   

  2. Müzik ile öğrenin

  Donna’ya göre müzik, Fransızca öğreniminizde size yardımcı olacak en iyi fikirlerden biri. “Fransızca şarkılara ayak uydurmayı öğrendim. İngilizce’dekilere göre çok farklı olan sesleri çıkartmayı öğretti.” Rita’da ufak bir ipucuyla bu fikre katıldığını ekledi. “Fransızca şarkılarla pratik yapın.”

  Telaffuzunu geliştirmeye Fransızca şarkılarla başladığınızda hatırlamanız gereken önemli noktalardan biri doğru şarkıları seçmek olacak. Bazen şarkıcılar kendi yorumlarını katmak veya estetik güzelliği arttırmak amacıyla kelimeleri farklı telaffuz edebiliyorlar. Ona dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

   

  3. Hata yapmaktan çekinmeyin

  Elly, öğretmeninin ona söylediğini şu şekilde betimliyor: “Fransızca konuşurken hata yapıyorsun çünkü bütün zaman kalıplarını kullanmaya çalışıyorsun, ama bu iyi bir şey, doğru yönde ilerliyorsun.”

  Polly de kendi hikayesini ekliyor “Fransızca konuşmaya çalışmak, teşebbüs etmek, korkmamak, ve çaba sarf etmek – bu şekilde öğrenebilirsiniz!”

  Fransızca öğrenirken bir sürü insan söylediklerinin ne kadar saçma olacağını düşünmekten konuşamıyor. Kathryn şöyle diyor “Ne kadar aptalca gelse de kendinizi konuşmaya zorlayın ve hatalarınızın düzeltilmesine açık olun. Fransızlar en basit şeyleri bile söylememde bana çok yardımcı oldu.”

  Ve son olarak Denni diyor ki “Komşularınızla konuşmaya çalışın, elinizi taşın altına koyun ve rahat olun!”

  Hata yapmanın dil öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu unutmayın. Bir şeyi hatalarla dolu olsa bile hemen söylemek, iki saat bekleyip kusursuz bir cümle çıkartmaktan daha iyi. Sizin hatalarınızı düzeltmeye gönüllü birini bulun, zira bu süreçte sizin en iyi dostunuz olacaklar.

   

  4. Bolca pratik yapın

  Diğer her yetenek veya beceri gibi pratik yapmak kilit nokta.

  “Her gün pratik yapın ve hatalarınızı kafaya takmayın!” – Judith

  “Google çeviri kullanmayın lütfen. Sadece bolca pratik yapın.” – Aurora

   

  5. “Neden” diye sormayın ve kuralları kabul edin ve ezberleyin

  “Fransızca dilbilgisi kuralları öğrenirken “neden” diye sorup kuralları sorgulamayın, sadece kabul edin ve ezberleyin.”

  İnsanların Fransızca kurallarını sorgulayıp “bu salakça” veya “bu çok garip” demelerinden bıktım usandım. Eğer İngilizce veya başka bir dil ile uğraştıysanız kendi dilinizin bile ne kadar saçma yönleri olduğunu fark edeceksiniz. Hatta, Fransızca İngilizce’ye göre bazı konularda çok daha kolay.

  Her dilin kendine özgü gariplikleri var. Bu Fransızca’ya özgü bir şey değil. Yani yapılabilecek en iyi şey, kabullenip bunlarla yaşamayı öğrenmek ve benimsemek olacaktır.

   

  6. Sözcük grupları ve cümleler öğrenin

  “Tek kelimeler yerine, sözcük grupları veya cümleler öğrenin, bu şekilde çok daha iyi hatırlayabiliyorum!” – Sue Wright

  Kesinlikle doğru. Eğitiminizin başlarında sözcük grubu ve cümle öğrenmek dili daha iyi kavramnıza yarayacaktır.

   

  7. Sadece dili öğrenmekten fazlasını yapın

  “Her dilin ruhu olan, onlara özgü düşünme şekillerini öğrenin.” – Horváth

  Kesinlikle katılıyorum. İnsanların konuşmaları çok farklı olabilir ve kültür çok büyük bir etken. Yerel halkın nasıl düşündüğünü anlayabilirseniz, onların dili konuşma tarzını daha rahat kavrayabilirsiniz. Okumak, bu konuda çok iyi bilgi toplamanıza yardımcı olacaktır.

   

  8. Bir yerden başlayın

  “Farklı zaman kalıplarını boşverin. Başlangıç için şimdiki zamanı kullanın!” – Caroline

  Her yolculuk küçük bir adımla başlar. Çok söylendiğini duymuş olabilirsiniz ama bu doğru. Kuralları fazla kafaya takmayın, ilerledikçe öğreneceksiniz, ama bir yerden başlamanız gerekiyor.

   

  9. Çevirmek veya çevirmemek

  “Çevirmeye çalışmayın!” – Lori

  Kelime kelime çeviri yapmaktansa hiç yapmamanız en iyisi olacaktır çünkü bunu zaten halihazırda yapan bir Google Translate var. Yetersiz ve anlamsız sonuçlar almamak için belirli bir seviyeye gelmeyi bekleyin. Önce Fransızca’dan Türkçe’ye çevirilerle başlayın. İlerledikçe ve seviyeniz arttıkça Türkçe’den Fransızca’ya çeviri yapmak faydalı olacaktır ama bu başlangıç seviyesindeyken tavsiye edilmez

  10. Günlük hedef belirleyin

  Kendinize günlük hedef belirleyin. Örneğin 10 yeni kelime veya okuma alıştırmaları gibi. Böylece hem öğrenme süreciniz kolaylaşacak hem de Fransızca öğrenme süreciniz daha keyifli hale gelecektir.