ingilizce noter tasdikli çeviri

İngilizce Kelime Haznenizi Geliştirmek İçin 12 Taktik

  Kelime Haznenizi Geliştirmek İçin Taktikler

   

  Yeni bir dili tam anlamıyla fethetmek imkansız gelebilir, bir de bu dil İngilizce kadar karmaşıksa… Yeni bir kelime ezberlemek bu sürecin çok büyük bir kısmını oluşturur ve bazen zorlayıcı olabilir. Bugün sizlerle yeni kelime ezberlemeyi daha kolay ve keyifli hale getirecek ipuçları paylaşacağız:

   

  1. Bol bol okuyun

  Okumadan olmaz, çünkü okurken çok zengin bir kelime haznesiyle tanışırsınız. Ayrıca ne isterseniz okuyabileceğinizi de unutmayın! Roman okumak hoşunuza gidiyorsa roman okuyun, ama romanlar sizlik değilse çizgi roman ya da dergi de okuyabilirsiniz. Mutfakla aranız iyiyse bir yemek kitabı edinebilirsiniz, çocuğunuz varsa çocuk kitapları alıp ona okuyabilirsiniz. İnternette de binlerce makale bulabilir, haber sitelerini takip edebilirsiniz… Seçenekler gerçekten sonsuz, sadece ilginizi çeken bir şeyler bulun ve hakkında okuma yapın. Öğrendiğiniz dilde okumak dil becerinizi geliştirecek kolay, keyifli ve dingin bir aktivitedir. Hem de bir yandan yeni şeyler de öğrenirsiniz: bir taşla iki kuş!

  2. Bağlamı anlamaya çalışın

  Diyelim ki yeni bir sürü kelime öğrendiniz. Süper! Ama bu kelimeleri hangi durumlarda nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız tam anlamıyla öğrenmemişsinizdir. İşte okumayı çok önemli kılan bir nokta daha. Okurken zaten bildiğiniz kelimeler bağlam kazanır, başka bir deyişle bu kelimelerin anlamlarını ve nasıl kullanıldıklarını görürsünüz. Örneğin “This soup is horrible, it tastes so bitter!” cümlesindeki “bitter” kelimesinin anlamını bilmiyor olabilirsiniz, ama cümlenin tamamından, yani bağlamdan bu kelimenin olumlu bir anlamı olmadığını çıkabilirsiniz. Bağlam bize kelimelerin resmi dilde mi günlük dilde mi kullanıldıklarını da gösterir, mesela argo kelimeleri arkadaşlarımızla kullanırız, ama bazı kelimeler ve deyişler yalnızca yazılı resmi İngilizce’de (mektuplar, e-postalari dilekçeler) kullanılır ve günlük dilde hiç duymayız.

   

  3. İlgili kelimeler bulun

  Eğer “care” kelimesini öğrendiyseniz, araştırmaya devam edin! Sözlükten ya da internetten bu kelimeden türeyen başka kelimeleri ve bu kelimeyi içeren ifadeleri bulun.

  Örneğin: careful, carefree, careless, take care! Gördünüz mü? Bir kelimeyle başlamıştınız ama çabucak dört tane daha İngilizce kelime öğrendiniz. Üstelik bu kelimeleri anlamak ve hatırlamak da daha kolay çünkü aralarında anlam ilişkisi var.

   

  4. Cümle kurun

  Cümle kurarak öğrendiğimiz her şeyi pratiğe dökeriz. Diyelim ki bir kelime öğrendiniz, bu kelimeyi nasıl kullanacağınızı da biliyorsunuz. İleride bu kelimeyi hatırlamanızı sağlayacak en iyi yol onu cümle içinde kullanmaktır. Öğrenmek istediğiniz kelimenin farklı anlamlarıyla on cümle kurun, bu bir fiilse farklı çekimlerini kullanın. Örneğin “to tidy up” fiilini hatırlamak istiyorsunuz. Şöyle cümleler yazabilirsiniz: “Maria, you must tidy your room up”, “I have to tidy up before my friends come”, “Paul will watch TV after he finishes tidying up the kitchen”… “Bana anlat, unuturum; bana öğret, belki hatırlarım; beni dahil et, öğrenirim.” Benjamin Franklin’in bu sözünü hiç duymuş muydunuz? Cümle kurarken de aynı bu şekilde beyniniz öğrenme sürecine dahil olur.

   

  5. Konuşmanızı kaydedin

  Kelimeleri kendi sesinizden duyarken ve ağzınızın hareketlerinize odaklanırken beyninizde daha güçlü bağlantılar oluşur. Daha önce İngilizce çalıştıysanız ama uzun süredir pratik yapmıyorsanız, kelimeleri bilmenize rağmen hatırlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Ancak konuşmaya başladığınız anda, yani kelimelere ihtiyaç duyduğunuzda onları daha kolay çıkarırsınız. İster bir ses kayıt cihazıyla, ister telefonunuzun ya da bilgisayarınızın kamerasıyla kendinizi yeni öğrendiğiniz kelimelerle cümle kurarken kaydedin.

   

  6. Hafıza kartları hazırlayın

  Hafıza kartları yeni kelime öğrenmenin çok bilinen bir yöntemidir. Benzer şekilde kelimeleri post-it kağıtlara yazıp sıklıkla göreceğiniz yerlere yapıştırabilirsiniz. Görerek öğrenen biriyseniz kelimelerin altına çizimlerini de eklemek yardımcı olacaktır. Kartlarınızı her gün çıkarıp okuyun. Kelimeyi kartın önüne, anlamını arkasına yazarak önce kelimeyi görüp anlamını hatırlamaya çalışabilir, daha sonra arkasından kontrol edebilirsiniz.

   

  7. Mnemoniks

  Mnemoniks tekniği herhangi bir şeyi hatırlamada faydalı olabilecek yöntemlerden biridir.

  mnemonicdictionary.com bu konuda harika bir kaynaktır, hatırlamak istediğiniz kelimeyi girdiğinizde ezberlemenize yardımcı olacak çok sayıda farklı yöntem çıkarır.

   

  8. Not almayı ihmal etmeyin

  Yanınızda her daim bir not defteri ve kalem bulundurmak çok yararlıdır. Böylece bir filmde ya da şarkıda hoşunuza giden bir kelime/kullanım duyduğunuzda not edebilirsiniz. Daha sonra çalışırken araştırmasını yapabilir ve öğrendiğiniz kelimeler listesine ekleyebilirsiniz.

   

  9. Oyun oynayın

  Eğlenirken öğrenmek çok daha kolaydır. Boggle ya da Scrabble gibi kelime oyunları oynayın. Bu tip oyunlar yaratıcı zekanızı çalıştırır ve sizi alışık olduğunuz sınırların dışında düşünmeye zorlar.

   

  10. Konuşma

  Yukarıda kendi sesinizi kaydetmenin kelimeleri hatırlamanıza nasıl yardımcı olacağını anlattık. Bu konuşmayı bir arkadaşla yapmaktan daha iyi bir yol var mı? Anadili İngilizce olan arkadaşlarınız yoksa bu hiç sorun değil! İngilizce öğrenmek isteyen bir arkadaşınızı çaya davet edin ve beraber pratik yapın. Bu konuşmalardan mümkün mertebe faydalanmak için her hafta buluşup belirli bir konu üzerine konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece her hafta farklı kelimeler kullanacaksınız. Arkadaşınızla buluşmadan önce sohbet sırasında kullanmak istediğiniz kelimeleri not etmek için zaman ayırmakta da yarar var.

   

  11. Bol bol tekrar

  İspanyolca’da “la repetición es la madre del éxito”, İngilizce’de “repetition is the key to success”. Yani başarının anahtarı tekrar. Bir şey öğrenmek için yapmanız gereken şey tekrar, tekrar ve tekrar. Her gün kelime çalışmak için belirli bir vakit ayırın. Nasıl ve ne zaman çalıştığınız değil, biraz bile olsa her gün çalışmanız önemli. Bu alışkanlığı edinmenin çok faydasını göreceksiniz.

   

  12. Sabırlı olun

  Son olarak, kendinize çok yüklenmeyin ve sabırlı olun; bu bir süreç ve acele etmeden azmederek başarıya ulaşacağınıza emin olun.

   

  Ankara yeminli çeviri bürosu Nero Tercüme olarak sizler için 12 adet kelime haznesi geliştirme taktiğini derledik. İngilizce öğrenmek büyük bir başarı, ve öğrendiğiniz her yeni kelime için kendinizle gurur duymalısınız.  İşte İngilizce kelime öğrenmek için bizden 12 keyifli ipucu. Bu konuda sizlerden gelecek deneyim paylaşımlarını da dört gözle bekliyoruz, hangi kelime öğrenme yöntemlerini seviyorsunuz?