ankara yeminli ingilizce çevirmen tercüman noter onaylı çeviri

Öğrenmesi En Zor 20 Dil

  Öğrenmesi En Zor Diller

  Eğer Fransızca ya da İspanyolca öğrenmenin zor olduğunu düşünüyorsanız size kötü bir haberimiz var. Macarca öğrenmeye çalışmasanız iyi olur. Ya da Navahoca. Ya da kafa karıştıracak 44 ünsüz ve 32 ünlü harften oluşan bir alfabesi olan Tayca. Dünyadaki öğrenmesi en zor olan dilleri sizin için bir araya getirdik.

   

  1. Fince

  Fincenin öğrenmesi zor bir dil olması ile ilgili kötü bir ünü var. İngilizce’de kelimenin öznel, nesnel ve iyelik olmak üzere üç hali varken bu dilde kelimenin 15 farklı hali vardır. Bu dil Fin-Ugor dil ailesinin bir parçasıdır. İşinizi kolaylaştıracak tek şey sözcüklerin yazıldığı gibi okunmasıdır. Aslında telaffuz fazlasıyla kolaydır ama uzun ünlü ve ünsüz seslerde uzmanlaşmak o kadar kolay olmayabilir.

   

  1. Rusça

  Foreign Service Institute’e göre Rusçanın zorluk derecesi beş üzerinden dörttür, yani listedeki diğer dillerin bazıları kadar zorlayıcı değildir. Fakat yine de Rusça’da akıcı konuşmayı engelleyebilecek bazı zorluklar vardır. Bunlardan biri de yazmanın çok kolay olmaması, çünkü İngilizce konuşan birine yabancı gelebilecek birçok ses Rusça’da mevcuttur. Ayrıca öğrenilmesi gereken yepyeni bir alfabesi vardır.

   

  1. Vietnamca

  Alışık olunmayan bir gramer, telaffuzun zor olması ve 6 farklı ton bu dili İngilizce konuşan kişiler için öğrenmesi zor bir dil haline getirir. Peki, Vietnamca’da uzmanlaşmak ne kadar sürer? Foreign Service Institute’a göre konuşma ve okuma becerinizi geliştirmek için 1100 saatinizi harcamanız gerekir.

   

  1. Moğolca

  Moğolca öğrenmenin en zor kısmı telaffuzdur. Onu öğrendikten sonrası kolaydır. Fince biliyorsanız gramerde zorlanmazsınız ve Rusça’yı sökmüşseniz alfabe çocuk oyuncağı gibi gelir. Bu 2 kritere uymuyorsanız bu dili öğrenmek biraz zor gelebilir.

   

  1. Macarca

  Macarca, Fince ile aynı ailenin üyesidir. Bu yüzden de İngilizce konuşan kişiler bu dilin sözlüğünde pek tanıdık kelime bulamayabilir. Ayrıca, 18 farklı isim hali ve 14 ünlü harf vardır. Bu da kelimeleri doğru şekilde kullanmayı zorlaştırır. Bu dil aynı zamanda diğer dillere göre daha çok atasözleri ve özlü sözler kullanan bir dildir.

   

  1. Tayca

  Tayca öğrenirken sizi çıkmazda hissettirecek şey gramer değil; yazma, beş farklı ton ve uzun-kısa sesli harfleriyle telaffuzdur. Alfabenin 44 ünlü 32 de ünsüz harfi vardır.

   

  1. İzlandaca

  Kelimelerin dört farklı isim hali ve üç farklı cinsiyeti vardır. İngilizce konuşan kişilerin aşina olmadığı birçok harf nedeniyle de İzlandaca’yı öğrenmek çok kolay olmaz. Kelimeler de çok uzun gelebilir ve nasıl telaffuz edeceğini anlamak ilk bakışta anlamak zor olabilir. İngilizce konuşan kişiler için öğrenmesi en zor olan diller arasındadır.

   

  1. Estonca

  Estonca, Macarca ve Fince diliyle birlikte karmaşık diller listesinin başında gelir. Kafa karıştırıcı 14 farklı isim hali vardır. Buna ek olarak ünlü ve ünsüz harflerin üç farklı uzunlukları vardır: kısa, uzun ve çok uzun. Fakat eğlence burada bitmiyor. Grameri istisnalarla doludur. Bu da, yalnızca 1.1 milyon kişi tarafından konuşulan bir dili öğrenme isteğinizi sekteye uğratabilir.

   

  1. Gürcüce

  Gürcüce’nin başka hiçbir dilin sahip olmadığı kendine özgü bir yazma sistemi vardır ve harflerin bir çoğu birbirlerine benzer. Mesela, ვ, კ, პ, ჰ, ყ, ფ, გ ve ც harflerinin tümü öğrenmeye yeni başlamışsanız fazla karışık gelebilir. Telaffuz da İngilizce konuşan kişilere zorlayıcı gelebilir. Buna ek olarak Gürcüce’yi çok az kişi öğrenmeye çalıştığı için öğretmen veya bozuk telaffuzunuzu anlayabilecek birini bulmak zor olabilir.

   

  1. Çekçe

  Ad çekimleri zordur ama kelimeleri doğru telaffuz etmek daha da zordur. Bir tarafta, her harfin tek telaffuzunun olması var. Diğer tarafta, Čtvrtek perşembe demek ve bütün harflerin bir araya gelirken oluşturduğu seslerde uzmanlaşmak uzun bir süre alacak. Başka bir Slav dili konuşuyorsanız kolay gelebilir ama konuşmuyorsanız sizin için zor olabilir.

   

  1. Arnavutça

  Arnavutça’nın 36 harflik alfabesini öğrenme süreci bir hayli zordur. Gramerinde de hatırlamanız gereken birçok istisnai kuralı vardır.

   

  1. Türkçe

  Türkçe sondan eklemeli bir dildir yani basitçe anlatmak gerekirse karmaşık kelimeler, kelimenin gövde kısmı değiştirilmeden sona ek eklenmesiyle oluşturulur. İngilizce öğrenenler için fazlasıyla yabancı bir durum olabilir ama (bu listede de olan) Japonca, Korece ve Fince biliyorsanız Türkçe öğrenmekte pek de zorlanmazsınız.

   

  1. Lehçe

  Bu listedeki Fince, Macarca ve Estonca dillerine kıyasla yedi isim hali bulunan Lehçe o kadar da göz korkutucu gelmeyebilir. Asıl zorlayacak olan şey telaffuzdur. İngilizce’de olmayan çok farklı sesler vardır ve öğrenmek için çok fazla alıştırma yapmak gerekir.

   

  1. Navahoca

  Navahoca, 2. Dünya Savaşı’nda Almanların gizlice iletişim kurabilmek için şifrelemede kullanacağı kadar zor bir dildir.

   

  1. Yunanca

  Yunanca öğrenmenin en büyük zorluğu alfabesidir. Grameri de farklı fiil çekimleri, kurallar ve cinsiyet isimleriyle öğrenmeyi zorlaştırabilir. Telaffuz, dilin içinde İngilizce’de eşdeğeri olmayan sesler barındırması nedeniyle çok çalışma gerektirir.  İngilizce’de kafa karışıklığını ifade etmek için “It’s Greek to me” (Fransız Kalmak sözünün eşdeğeri) sözünün kullanılmasının bir nedeni var.

   

  1. Korece

  Çince ve Japonca’da kullanılan karakterlerin aksine Korece’nin fazlasıyla basit bir alfabesi vardır. Bu yüzden kısa sürede kelimeleri seslendirebilecek duruma gelirsiniz. İngilizce’den çok farklı olan grameri ve öğrenmesi zor kurallarla dolu olan telaffuzu yüzünden Korece konuşabilmek ise tamamen farklı bir zorluktur.

   

  1. Mandarin Çincesi

  Foreign Service Institute’e göre Mandarin Çincesi, İngilizce konuşan kişiler için öğrenmesi en zor olan diller arasına girmiş sayılı dillerden biridir. Alfabe çok çeşitli karakterlerden oluşur. Dilin farklı tonları vardır, birçok atasözü barındırır ve dili konuşabilmek okuyabileceğiniz anlamına gelmez. Okuyabilmek yazmayı öğrenmeyi hiç ama hiç kolaylaştırmaz. Korkaklara göre değildir.

   

  1. Japonca

  Japonca öğrenirken karşınıza çıkacak ilk engel yazma sistemidir. Çince bilmiyorsanız size kolay gelmesi mümkün değildir. Gramer oldukça basit görünür ama Japonca’da İngilizce dilbilgisinde olmayan sözcük türleri vardır.

   

  1. Kantonca

  Mandarin Çincesi’ndeki tonlamalar İngilizce konuşan kişileri zorlar ama Kantonca’da bunun iki katı, toplamda sekiz adet, tonlama vardır. Resimli yazı sistemi nedeniyle fonetik olarak okumanız mümkün değildir. Ek olarak, Mandarin Çincesi, Kantonca’nın basitleştirilmiş versiyonudur ve Çin’in her yerinde kullanılır. Bu yüzden de Kantonca öğrenmek için yeterince kaynak yoktur.

   

  1. Arapça

  Arapça öğrenmek için yeni bir alfabe öğrenmeli ve sağdan sola okumaya alışmalısınız. Dildeki seslerin çoğu İngilizce konuşan kişilerin uzmanlaşmada zorlanacağı seslerdir ve gramer düzensiz fiillerle doludur. Bunların üstesinden gelseniz de bu dilin birbirlerinden farklı birçok lehçesi vardır. Yani Ürdün’de rahatça konuşabilirken, Kuveyt’de zorlanabilirsiniz.