Arapça Öğrenirken Kullanabileceğiniz 10 Yöntem

arapça yeminli ankara tercüme tercüman çevirmen çeviri noter onaylı
çeviri arapça yeminli tercüman çevirmen noter tasdikli türkçe tercüme

Demek bu yıl Arapça öğrenmeye karar verdiniz. Tebrikler! Artık bu heyecanın hakkını verme zamanı geldi ve işte size yardımcı olacak bazı ipuçları:

1. Gerçekçi hedefler belirleyin

Eğer hedefiniz bir yıl içinde Arapça konuşmak ise, hedefinizi tekrar düşünmelisiniz. Bir yıl içinde bir dilde akıcı konuşmak mümkün değildir. Hatta, dil öğrenmek kendi anadilinizde bile hiçbir zaman sona ermez. Başarısızlığa mahkum gerçekçi olmayan hedefler yerine, gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirleyin. Mesela, “Bu yılın sonunda modern Arapça’da (Fos’ha) bir paragraf yazabilmek istiyorum.” Veya amacınız konuşma dilinizi geliştirmekse “Lübnan Lehçesinde kısa konuşmalar yapabilmek istiyorum.” gibi hedefler belirleyin.

2. Zaman yaratın

Amacınıza ulaşabilmek için tercihen her gün bir sürenizi bu dile ayırmalısınız. Takviminizde her gün belirli bir süreyi buna ayırıp bu hedefinize adamanızı öneririm. Bunu, kaçırmak istemeyeceğiniz bir doktor randevusu gibi düşünün. Bu göreve en az o kadar önem vermelisiniz. Her gün en az 20 dakika ayırmak güzel bir başlangıç olacaktır. Her gün Arapça öğrenme alışkanlığını kazandığınız zaman ilerlediğinizi fark edeceksiniz. Sizin için uygun olan ve kesintisiz çalışabileceğiniz bir zaman dilimi ayarladığınıza emin olun.

3. Büyük ve zorlayıcı hedefinizi küçük parçalara bölün

Büyük hedefinizi daha küçük eylemler haline getirin. Örneğin; Arapça’da yazı yazabilmek için önce her bir harfin, kelimenin başındaki, ortasındaki ve sonundaki halini, uzun ve kısa sesleri, yeni kelimeleri yazmayı ve okumayı öğrenmelisiniz. Bu bir yıl içinde ulaşılabilecek bir hedeftir.

4. Öğrendiklerinizi tekrar edin ve planınızı güncelleyin.

On iki ay uzun bir süre. Zaman zaman hedefinizin ne kadarına ulaştığınıza bakın ve öğrendiklerinizi tekrar edin. Arapça, ana dili İngilizce olan kişilerin tamamen yabancı olduğu bir alfabe olduğu için öğrenmesi zor bir dildir. Harflerin yazılışı kelimedeki konumlarına göre farklılık gösterir ve İngilizce’nin aksine eşyaların cinsiyeti vardır. Bu yıl için diğer hedefler şunlardan birini öğrenmek olabilir: 500 yeni kelime, 500 kelimenin cinsiyeti, bir Arap restoranında Arapça çay siparişi verme ve zor fonetiklerde uzmanlaşmak.

5. Dilin içine dalın

Arap arkadaşlar edinin, radyo dinleyin, televizyon programı izleyin ve gazete okumaya çalışın. İçerikleri tam olarak anlamasanız bile günlük egzersizlerinize devam edin, eninde sonunda hepsini anlayabileceksiniz. Diğer güzel haber de şu; aksanınızı geliştirmenin tek yolu dinleme egzersizi yapmaktır. Beyniniz bütün bilgiyi işleyecek ve zamanla gelişmeyi siz de fark edeceksiniz.

6. Bir çalışma arkadaşınız olsun

Bir arkadaşınızla Arapça çalışarak motivasyonunuzu yüksek tutun. O dili akıcı bilen ve sizi yargılamayacak olan biriyle konuşma pratiği yapmak iyi bir stratejidir. Aranızdaki günlük diyalogları Arapça dilinde kurmaya çalışın.

7. Kültürü keşfedin

Dil, kelime ve harflerden çok daha fazlasıdır. Bir kültüre açılan kapı görevi görür. Öğrendiğiniz dilin kültürünü keşfetmek yararlı olacaktır. Sfouf isimli Lübnan tatlısının yapılışını öğrenebilirsiniz. “Palestine on a Plate” isimli kitabın yazarı Joudie Kalla  gibi harika Arap şefleri keşfedin.

8. Farklı kaynaklar kullanın

Dil öğrenmek için para harcamak zorunda değilsiniz çünkü bir sürü ÜCRETSİZ kaynak mevcut. Arapça öğrenmek için halk kütüphanesi iyi bir kaynak olabilir. Dil öğrenme amaçlı açılmış Facebook grupları ya da Arapça yazılar bulmak için Twitter akışınızı kullanmak, sosyal medyanın size sunduklarının yalnızca birkaçıdır. Arapça öğrenmek için yapılmış uygulamaları da keşfedin. Bu uygulamaların çoğu ücret talep etmiyor veya ücretsiz deneme sürümleri mevcut.

9. Kendinizi ödüllendirin

Başarıyı pozitif bir deneyimle bağdaştırmak her zaman iyi bir fikirdir. Bize, hedefimize ulaşmak için çabalama motivasyonunu verir. Bu strateji hem çocuklar hem de yetişkinler üstünde uygulanabilir. Ödüller, kendinize lezzetli bir çay hazırlamak veya en sevdiğiniz Lübnan lokantasında yemek yemek hatta Beyrut seyahatine çıkmak bile olabilir.

10. Eğlenin

Bu yola çıkmanızın bir nedeni olduğunu unutmayın. Bu neden, aile ve arkadaşlarınızla iletişim kurmak ya da iş imkanlarınızı artırmak olabilir fakat öğrenme kısmını eğlenceli kılmayı unutmayın. En güzel aile oyunlarından biri olan “İsim, Şehir, Hayvan” oyununu oynayabilirsiniz ve Arapça Türkçe çeviri yapabilirsiniz.

Whatsapp
Merhaba
Nero Tercüme
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?