Farsça Öğrenirken Yardımcı Olacak 10 İpucu

ankara farsça yeminli tercüme çeviri tercüman çevirmen noter onaylı
farsça yeminli çeviri tercüme ankara tercüman noter onaylı çevirmen

Farsça öğrenmek zor bir süreç olabilir. Çoğu kişi bu dili doğru ve hızlı bir şekilde nasıl öğreneceğini bilmez. Bu yüzden de, saatlerini, günlerini, aylarını ve hatta yıllarını dil becerilerini geliştirmeye çabalarken harcarlar. Genellikle bu kişilerin öğrenme süreçleri yavaş ve sancılıdır.

İşte, Farsça’yı hızlı bir şekilde öğrenmek için yararlı on ipucu:

1- Kelimeleri cümle içinde öğrenin

Kelimelerin birleşerek oluşturdukları ifadeler, kelimelerin yalnız oldukları hallerinden daha önemlidir. Kelimelerin anlamlarını öğrenmek yerine, anlamlı ifadeler ve cümleler öğrenmeye odaklanın. Bu yöntem öğrenme sürecinizi hızlandıracaktır.

2- Yoğun bir şekilde gramer öğrenmeye çalışmanıza gerek yok

Gramer ne söyleyeceğinizi düşünmeye zorlar fakat akıcı konuşma size kendiliğinden gelmelidir. Bu gramer çalışmanıza gerek olmadığı anlamına gelmez, onun yerine gramere hızlıca göz atılması yeterlidir.

3- Her gün dinleme egzersizi yapın

Bu telaffuzunuzu geliştirmenin tek yoludur. Haftada en az beş kere, sekiz ya da on dakikalık dinleme yapın.

4- Öğrendiklerinizi tekrar edin

Çalıştıklarınızı iyice öğrenmek için, derslerinizi tekrar etmeli ve günlük konuşmalarınızda kullanacak özgüvene sahip olana kadar her gün pratik yapmalısınız. Farsça’yı hızlı öğrenen insanlar her gün pratik yapanlardır.

5- Farsça’yı dilinize kelimesi kelimesine çevirmeyin

Her şeyi anadilinize çevirmek beyninizde fazladan baskıya yol açar.

6- Akıcı konuşmanın anahtarı kendine güvenmektir

Çocuklar yeni dilleri öğrenmekte ebeveynlerinden daha hızlılar ama neden? Bunun cevabı basit; Farsça öğrenen çoğu yetişkinin en büyük engeli başarısızlık korkusudur. Çocuklar, yeni bir dil öğrenirken yetişkinlerin hissettiği korkuyu hissetmezler.

7- Hızlı öğrenenler neyin öğrenmeye değer olduğunu, neyin olmadığını bilirler

Anadili Farsça olan birinin konuşmasını dinlerseniz, sınırlı sayıda söz dağarcığı kullandığını fark edersiniz.  Farsça konuşanlar genellikle aynı kelimeleri tekrar tekrar kullanırlar. Çoğu zaman, günlük konuşmalarda kullanılan kelime sayısı 1000’den azdır. Bu, akıcı bir şekilde konuşmak için bu kadar kelime bilmenizin yeterli olduğunu gösterir. Asıl olay hangi kelimeleri kullanacağını bilmektedir.

8- Her gün yazma alışkanlığı edinin. Herhangi bir konu seçin ve istediğiniz gibi yazın

Hata yapmaktan korkmayın. Yapabilirseniz, yazdıklarınızı kontrol etmesi için Farsça konuşan birini bulun.

9- Hızlı bir şekilde Farsça öğrenmek istiyorsanız zamanınızı iyi değerlendirin

Öğrenme sürecinizi hızlandırmak için dört dil beceriniz (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) üstünde de aynı anda çalışmalısınız. Hiçbir zaman yalnızca tek bir beceri üstüne yoğunlaşmayın. Sadece bir ya da iki becerinizi geliştirmeye çalışmak büyük bir hata olur. Bazı kişiler öğrenmeye başladıktan hemen sonra konuşabilmeyi ister. Bu yüzden de, zamanlarını sadece konuşma becerilerini geliştirmek için kullanırlar. Fakat bütün dil becerileri birbirleriyle ilişkilidir. Yani dinleme ve okuma beceriniz, konuşma ve yazma becerilerinizi de etkiler.

10- Farsça kullanmanızı gerektirecek ortamlar arayın

En önemli ipucu bu. Farsça’yı “gerçek hayatta” karşınıza çıkan durumlarda kullanmalısınız. Eğer “gerçek hayatta” bu ortamı bulamıyorsanız, interneti kullanarak istediğiniz ortamı kendiniz yaratın. Farsça haber dinlemeye, forumlara Farsça yorum yapmaya ve bu dilde e-posta yazmaya çalışın.

Whatsapp
Merhaba
Nero Tercüme
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?