İtalyanca Öğrenirken İşinize Yarayacak 10 İpucu

Her seviyeden öğrenciler için geçerli bazı öneriler şunlar:

  1. Dilbilgisini fazla kafaya takmayın. (Non stressarti per la grammatica.) Nus, “bazı insanlar hata yapma korkusundan dolayı kelimeleri söylemiyor bile” diyor. “Diğer yanda bazı insalar da, rahat, akıcı, eğlenerek ve pratik yaparak konuşuyorlar ve devam ettikçe istikrarlı bir şekilde gelişiyorlar.” Endişelenmeyin. Dilbilginiz ve aksanınız zamanla gelişecektir.
  2. Role girin. (Recita la parte.) Nus, “ İtalyanca konuşurken biraz daha zarif, sofistike ve entellektüel hissedebilirsiniz” diyor. Akışına bırakın. İtalyanca’nın “teatral ve abartılı tarzından dolayı” kendinizi “dile teslim etmeniz” yardımcı olur.
  3. Sabırlı olun. (Sii paziente.) Nus, bize herhangi bir dili öğrenmek için kendimizi o dille çevreleyip adeta “maruz kalmamız” gerektiğini söylüyor. Her öğrencinin hem dilbilgisi hem de kelime haznesini geliştirmek için çalışması gerekiyor ama ne kadar fazla uğraşırsanız “dil sizin için bir o kadar doğal ve tatmin edici gelecek.”
  4. Oku! Oku! Oku! (Leggi, leggi, leggi!) Vikipedi’den bir konu başlığı bulun ve o konu hakkında İtalyanca bir yazı okuyun. Hem İtalyanca hem ana dilinizde mevcut olan sevdiğiniz bir yazar bulun, okuyun. (İngilizce için John Grisham). Başlarken, paragraf paragraf gidin, önce İngilizce daha sonra İtalyanca. Kendinizi rahat hissettikçe, bölüm bölüm okuyun daha sonra elinizdeki materyalin tamamını ilk önce İngilizce daha sonra İtalyanca okuyun. İtalyanca gazeteleri için yaklaşımınız benzer olsun. Bildiğiniz bir konu hakkında, internetten bir İtalyan gazetesinde yazılmış köşe yazsını okuyun.
  5. Kelime haznenizi oluşturun. (Espandi il tuo vocabolario.) Yeni öğrendiğiniz bütün kelimeleri bir deftere not edin. İngilizce-İtalyanca sözlüğünüzde baktığınız bütün kelimeleri işaretleyin. Yeni kelime bakacağınız zaman daha önce işaretledikleriniz karşınıza çıkacak.
  6. Yapılacaklar listenizi İtalyanca yazın. (Fai la lista delle cose da fare in italiano.) Önemli ve sıklıkla kullanılan tabirleri çok daha kolay bir şekilde ezberleyeceksiniz, mesela “fare la spesa” (alışverişe git). Yapılacaklar listeniz için tam cümleler kurun ve olabildiğince fill kullanın.
  7. YouTube’da gezinin. (Naviga su YouTube.) İlgi alanınızı belli edecek genel kelimeleri İtalyanca yazın, mesela, astronomia (astronomi), la Terra (dünya), galassie (galaksi), buchi neri (kara delik) ve bu konular hakkında ilginç videolar keşfedin. Nus, yemek videolarını tercih ediyor. Malzemeler ve eylemler hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz ve genellikle dile tam hakim olmasanız bile tarifi takip edebilirsiniz.
  8. Dinleyin! (Ascolta!) Kulaklarınızı İtalyan sesli kitaplarıyla, müzikleriyle (sözler genel olarak internette bulunabiliyor) ve İtalyan radyosuyla doldurun. Nus diyor ki, “En başta kavramakta zorlanabilirsiniz, ama vazgeçmezseniz, kelime seçmeye başladıktan sonra sözcük grupları ve son olarak temaları anlayacaksınız.”
  9. Gözlemleyin ve taklit edin. (Osserva e imita.) Birisini bir film, video veya karşınızda gördüğünüzde onların nasıl konuştuğuna dikkat edin ve mimiklerine kadar taklit edin. Sesli harfleri onlar gibi telaffuz edin. Tonlamalarını taklit edin. Ellerinizi, vücudunuzu onlar gibi kullanın. İtalyan olun!
  10. Bir bardak şarap için. (Sorseggia del vino.) “Asil üzümü seviyorsanız, kadehinizi kaldırın” diyor Nus, “çünkü birazcık vino (şarap) gerçekten akıcılığa yardımcı oluyor.” Şarap beyninizde “fermante” olan İtalyanca’yı serbest bırakmanın eğlenceli bir yolu ve sohbet etmek için “neredeyse sihirli” denecek bir taban hazılıyor.
Whatsapp
Merhaba
Nero Tercüme
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?