Rusça Öğrenmenize Yardımcı Olacak Taktikler

Bazı insanlar Rusça öğrenmenin zor olabileceğini söylüyor. Bu aslında yanlış çünkü Rusça öğrenmek diğer dilleri öğrenmekten daha zor falan değil. Birçok insan için en büyük zorluk yeni dilbilgisi yapısını öğrenmektir. Daha önce başka diller öğrendiyseniz, cinsiyet ve isim halleri gibi dilbilgisi kavramlarından bazılarına zaten aşinasınız demektir.

Oysaki, Rusça’yı diğer dillerden daha kolay kılan birçok şey var. Önemli olan bunları avantaj olarak görebilmek. İşte Rusça’yı kolaylaştıran bazı unsurlar:

 1. Alfabeyi öğrendikten sonra, hemen hemen tüm kelimeleri oldukça doğru bir şekilde telaffuz edebilirsiniz. Rusçada telaffuz, normalde kelimenin yazılı formundan oldukça açıktır.
 2. Rusça, İngilizce gibi karmaşık cümle yapılarını kullanmaz. Normalde sadece birkaç kelimeyle tam olarak ne istediğinizi söyleyebilirsiniz. Örneğin, İngilizce’de kibar olmak için “Lütfen tuzu uzatabilir misiniz”(Can you please pass me the salt?) gibi bir şey kullanılır, ancak Rusça’da “Lütfen tuz verin” anlamına gelen daha basit bir şey söylenir. Doğrudan konuşmak bile, aslında son derece normal olsa da, bir İngiliz tarafından garip karşılanabilir, kibar olmak için yalnızca “lütfen” kelimesini ekleyin. Bu, Rusça’da ne istediğinizi ifade etmeyi kolaylaştırır ve muhtemelen de doğru olacaktır. Daha az kelime de insanların sizi dinlemesini kolaylaştırır, çünkü sadece önemli kelimeleri aradan seçebilirsiniz.
 3. Rusça’da isim hali sistemi kullanılır. İngilizce’de olduğu gibi katı bir cümle sözdizimini korumak yerine, isimlerin son kısımlarını değiştirmeniz yeterlidir. Bu, Rusça’yı çok anlatımsal bir dil yapar, çünkü cümledeki kelimelerin sırasını değiştirerek herhangi bir noktayı vurgulayabilirsiniz. Ayrıca insanların ne söylemeye çalıştığını anlamanıza yardımcı olur.
 4. Rusça’da artikeller kullanılmaz. (İngilizce’deki “a” ve “the” gibi”)
 5. Rusça’da İngilizce’den daha az fiil kipi vardır. Rusça’da, “koşmak” fiilinin geçmiş çekimi (I was running.) ve aynı fiilin geçmişinin geçmişi çekimi (I had been running.) arasında bir fark gözetilmemektedir.

Rusça Öğrenmenize Yardımcı Olacak İpuçları

Kendinizi bu dile kaptırmaya çalışmanızı öneriyoruz. İşte, Rusça öğrenmenize yardımcı olabilecek bazı fikirler:

 1. Rusça yazma ve konuşma pratiği yapmalısınız. Sadece kendinizle konuşsanız bile bu, dilin aklınızda kalmasına yardımcı olacaktır.
 2. Bir ders yaptıktan sonra, o gece tekrar edin. Aynı gün, özellikle de uyumadan önce bir şeyi tekrar ederseniz, daha sonra hatırlama olasılığınız daha yüksektir.
 3. Gün boyunca, İngilizce bir şey söylediğinizde, Rusça’da nasıl ifade edilebileceğini düşünmeye çalışın.
 4. Derslerin çıktısını almayı ve onları göreceğiniz yerlere, örneğin odanıza, mutfağınıza veya işyerinizdeki masanıza koymayı deneyin.
 5. Ders notlarınızı daima yanınızda bulundurun. Sıkıldığınızda veya bir şey bekliyor olduğunuzda bunları gözden geçirin. Örneğin, bir trende veya arabada. Bir tarafında Rusça diğer tarafında İngilizce karşılıkları olan kelimeleri küçük flash kartlar halinde düzenlemeyi bile deneyebilirsiniz. Onları cebinize atın ve fırsatınız olduğunda kendinizi birkaç kelimeyle test edin.
 6. Kelime veya kelime öbeklerini hem ‘Rusça’dan İngilizce’ye’ hem de ‘İngilizce’den Rusça’ya’ öğrenmek önemlidir. Bu şekilde, sadece duyduğunuzda tanımaktan ziyade, ifadeyi nasıl söyleyeceğinizi de hatırlayacaksınız.
 7. En önemlisi ise, her fırsatta PRATİK YAPMAK! Hata yapmaktan hiç korkmayın. Herkes hata yapabilir. En çok hata yapan insanlar en çok öğrenenlerdir. Zaman alsa bile, her zaman ne istediğinizi açıklamaya çalışın. İngilizce konuşamayan ama konuşmaya çalışan Rusları bulmaya çalışın. Evde pratik yapma şansınız olmayabilir, bu yüzden Rusya’ya seyahat ederseniz mümkün olduğunca pratik yapın.
Whatsapp
Merhaba
Nero Tercüme
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?