Çocuklara Yabancı Dil Nasıl Öğretilir

bebeklere yabancı dil öğretmek

Çocuklara Yabancı Dil Nasıl Öğretilir

Çocuğunuza Yabancı Dil Öğretmenin 5 Adımı

Çocuğunuza yabancı bir dil mi öğretmek istiyorsunuz? Doğal olarak, ikinci bir dil öğrenmek her geçen gün dünyada daha da popüler hâle geliyor. Gün geçtikçe daha çok ebeveyn, bunca faydası olan iki dilliliğe erişmesi için çocuğuna yabancı dil hediyesini vermeye çalışıyor. Ancak bunu başarmaya giden en iyi yolu herkes bilmiyor.

İki dilli ebeveynler, çocuklarına ikinci dili kendileri öğretebilme avantajına sahipler. İki dilli çocuk yetiştirirken takip edilecek birçok dil stratejisi vardır.

Ancak fazladan dil becerisine sahip olmayan ebeveynler için çocuklarına bir yabancı dil öğretmek zorlu olabilir.

İşte çocuğunuza yabancı bir dil öğretmek için atabileceğiniz 5 adım:

  1. Dille erken tanışmalarını sağlayın

Çocuğunuza yabancı dil öğretmek için atılacak ilk adım, bu sürece mümkün olduğunca erken başlamaktır. Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun hemen başlayın. Doğumdan itibaren maruz kaldıkları takdirde bebekler bile yabancı dil öğrenebilirler.

Birçok kişi, çocukların yeni bir dil öğrenme kabiliyetinin yaş ilerledikçe azaldığı “Kritik Dönem”in varlığından bahsediyor. Bu, büyük çocukların yabancı dil öğrenemeyeceği anlamına gelmiyor. Sadece biraz daha farklı öğrenebilecekleri veya biraz daha zorlanabilecekleri anlamına geliyor. Çocuğunuzu yabancı bir dille erken yaşta tanıştırmak, büyüdüğünde yabancı bir dilde ustalaşması için ona en iyi fırsatı sağlayacaktır.

  1. Temelleri öğretmeye başlayın

Öğrettiğiniz yabancı dili bilmiyorsanız bile temel bilgileri öğretebilirsiniz. Hedef dili yalnızca duymak bile çocukların kulaklarının farklı seslere alışmasını sağlar.

Birlikte renkleri ve şekilleri, sayı saymayı ve şarkı söylemeyi öğrenin. Birlikte oyunlar oynayın. Kısa çeviriler yapmaya çalışın. Evdeki eşyaları etiketleyin ve isimlerini söyleme alıştırması yapın.

Çocuğunuza yabancı dil öğretmenin en etkili yollarından bir tanesi müzik dinlemektir. Bu yüzden, arka planda sürekli şarkılar oynatın. Bir süre sonra çocuğunuz da şarkı sözlerine eşlik etmeye başlayacaktır.

Tavsiye Edilenler:

İngilizce Çocuk Tekerlemeleri

Çince Çocuk Tekerlemeleri ve Şarkıları

Çeviri yapmak

Çocuğunuzun sevdiği faaliyetlerle uğraşmak ve dil öğrenimini keyifli hâle getirmek. Çocuklar, eğlenirken daha iyi öğreniyorlar. Oyun oynarken ya da boyama yaparken oyun zamanından faydalanarak ona yeni kelimeler ve kalıplar tanıtın.

  1. Yabancı dil kaynaklarından yararlanın

Çocuğunuza yabancı bir dil öğretirken bu kaynaklar en yakın dostunuz olacak. Yabancı dil kitapları, dil uygulamaları, çevrim içi dil programları, oyunlar ve faaliyetleri internet üzerinde araştırın. Ekran süresini kendi faydanıza kullanın ve çocuğunuzun sevdiği çizgi filmleri veya televizyon programlarını yabancı dilde izlemesini sağlayın.

  1. Dışarıdan yardım alın

Siz ikinci bir dil konuşmuyorsanız dışarıdan yardım almak çok yararlı olabilir. Yaşadığınız bölgede bir dil geliştirme sınıfı ya da yabancı dil sınıfı bulun. Haftada yalnızca birkaç kez dahi olsa hedef dili ana dili olarak konuşan birinden alacağınız dersler çok yardımcı olacaktır. İkinci dil öğrenimi yalnızca yeterli seviyede maruz kalmayla ve yeterli miktarda kaynakla başarılabilir.

  1. Hedef dilde pratik yapma fırsatları bulun

Dil sınıfları, gruplar ve diğer öğrenme materyalleri dil öğrenimi için iyi bir temel oluştursa da her zaman çocuğunuzun öğrendiklerini pratiğe dökebilmesi için fırsatlar bulmanız gerekir. Sadece kelimeleri dinlemek ve çalışmak yetmez. Çocukların dilde ustalaşması için onu kullanması gerekir.

İşe alım ve Au Pair ya da iki dilli bir bakıcı ve hatta evinizi bir değişim öğrencisine açmak bile çocuğunuza yabancı dil öğretmenin harika yollarıdır. Doğal bir ortamda ana dilini konuşan bir kişinin bulunması, çocuğunuzun dili doğal yoldan öğrenmesine yardımcı olur ve ona pratik yapmak için çokça zaman tanır.

Çocuğunuzun daha çok maruz kalması için, o dili konuşan insanların olduğu sosyal gruplara katılın ya da o dilin konuşulduğu ülkelere seyahat edin.

Çocuğunuza yabancı bir ülkeden bir mektup arkadaşı bulun, böylece yazma becerilerini geliştirebilir ve dilin yanında birbirlerinin kültürlerini de öğrenebilirler.

Başka bir deyişle, çocuğunuzun öğrendiği dili konuşan insanları veya bu insanların bulunduğu ortamları bulun. Evet belki hiç kolay olmayacak ama çocuğunuza bir yabancı dil öğretmek, ömürlük bir hediye olacaktır.

 

Bu gönderiyi paylaş


Whatsapp
Merhaba
Nero Tercüme
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?