Denklik nasıl alınır? Yök’e sunulacak evraklar nelerdir?

Denklik nasıl alınır? Yök’e sunulacak evraklar nelerdir?

Lisans denkliği nasıl alınır?

Yurtdışında lisans eğitimini tamamlayan kişiler, denklik almak için öncelikle lisans diplomalarının ve transkriptlerinin noter onaylı (veya Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri tarafından onaylanan) çevirisini YÖK’e ibraz etmelidir. Transkript içerisinde lisans eğitimi süresince aldıkları derslerin ders saati, ders kredisi ve ders notlarının yazması gereklidir. Avrupa Birliği ülkelerinde tamamlanan lisans eğitimleri için gereken denklik işlemlerinde diploma ekinin de noter onaylı çevirisi gereklidir.

 

Yüksek lisans denkliği nasıl alınır?

Yurtdışında yüksek lisans eğitimini tamamlayan kişiler, yüksek lisans denkliği almak için öncelikle lisans denkliğini tamamlamış olmalıdır. Bu koşulu yerine getiren kişiler, yüksek lisans diploması ve transkript belgelerinin noter onaylı (veya Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri tarafından onaylanan) tercümesini Yükseköğretim Kurumu’na sunmalıdır. Transkript içerisinde yüksek lisans eğitimi süresince aldıkları derslerin ders saati, ders kredisi ve ders notlarının yazması gereklidir. Avrupa Birliği ülkelerinde tamamlanan yüksek lisans eğitimi için gerekli olan denklik işlemlerinde diploma ekinin de noter onaylı çevirisi gereklidir.

Eğer yüksek lisans programınızı tezli program olarak tamamladıysanız, diploma, diploma eki ve transkripte ek olarak, yüksek lisans tezlerinin kapak ve özet sayfalarının da noter onaylı tercümesi gereklidir.

 

Doktora denkliği nasıl alınır?

Yurtdışında doktora eğitimini tamamlayan kişiler, doktora denkliği almak için öncelikle sırasıyla lisans ve yüksek lisans denkliklerini tamamlamış olmalıdır. Bu koşulu yerine getiren kişiler, doktora diploması ve transkript belgelerinin noter onaylı (veya Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri tarafından onaylanan) tercümesini Yükseköğretim Kurumu’na sunmalıdır. Transkript içerisinde doktora eğitimi süresince aldıkları derslerin ders saati, ders kredisi ve ders notlarının yazması gereklidir. Avrupa Birliği ülkelerinde tamamlanan doktora eğitimi için gerekli olan denklik işlemlerinde diploma ekinin de noter onaylı çevirisi gereklidir. Denklik alma sürecinde şehir dışında veya yurtdışında yaşıyorsanız ve evrak-denklik takip işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş


Whatsapp
Merhaba
Nero Tercüme
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?